Mobil Uygulama Geliştirme [ Fikirden Uygulamaya ]

Bu makalemizde sizlere fikirden ürüne kadar uzanan yolda, mobil uygulama geliştirme konusunu ele alacağız. Sizlere şirket deneyimlerimizi aktarıp, bu süreçte genel olarak nelerle karşılayabileceğiniz ve muhtemel problemler ve mücadelelere hazırlıklı olmanızı sağlıyor olacağız. Süreci sizden baştan başlayıp sizlere yararlı bilgiler sağlamaya çalışacağız. Bisimetri.com olarak bundan önce birçok fikre ve mobil uygulamalar için gerçekleştirdiğimiz çalışmalar için sizlere arada konuyla bağlantılı olduğunu düşündüğümüz değerli bilgiler veriyor olacağım. Hadi başlayalım.

Mobil Uygulama Geliştirme [ Fikirden Uygulamaya ]

Neden Mobil Uygulama ?

Sizin de tahmin edeceğiniz üzere, günde milyonlarca insan internette ve telefonda zamanını geçiriyor. Tabi zamanları geçirirken, kimisi oyun, kimisi kendine yararlı gördüğü programlarda işlemler yapıyor. Yani müşteri pazarı ( ios / androd işletim sistemi) o kadar genişki yeterli ihtiyacı çözecek bir fikir oluşturun. Peki diyelim ki, pazar büyük her gün insanlar mobil uygulamalarda vakitlerini geçiriyor, ben ne yapayım? İşte bunu kendinize yararlı olacak şekilde çevirmeniz gerekmektedir. Geliştireceğiniz fikir android mobil uygulama veya ios mobil uygulama olabilir, konumuz her ikisini de kapsamaktadır.
Hadi şimdi bir fikir bulalım.

Mobil Uygulama Geliştirmek İçin Fikirler

Herkesin aklında 100’lerce fikir olduğunun farkındayım, fikirden ne çok var diyeceksiniz. Ama olaya birde şu açıdan bakmanızı rica edeceğim, düşündüğünüz mobil yazılım için düşündüğünüz fikir gerçekten bir problem çözüyor veya hedef kitlenizin ihtiyacını karşılıyor mu?
Evet, bu soruyu fikri düşünen birçok kişi kendine sormuyor maalesef hal böyle olunca, fikir zannedilen düşünce, sadece hayali bir çözümden ileri gidemiyor. Üstelik şunu kesinlikle aklınızda tutmanızda fayda var ; sizin düşündüğünüz fikri sizin gibi onlarca ve yüzlerce kişi düşünüyordur… nerden mi biliyoruz. Başınıza hiç “ Bunu ben düşünmüştüm bak yapmışlar dediğiniz “ geldi mi?
Eğer başınıza geldiyse ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum, eğer başınıza gelmediyse yakında başınıza gelebilir. Eğer başınıza gelmiyorsa bilin ki öndesiniz veya sizin başarı şansınız daha yüksektir. Şimdi mobil yazılım geliştirme için fikirleri nasıl bulacağınızı ve tasdik edeceğiz yöntemleri aşağıda sizlere belirteceğim.

Kendi Deneyimden Fikir Üretmek

Şimdi bunu söyle şöyle düşünmenizi rica ediyoruz. Telefon kılıfınız var mutlaka vardır, çünkü telefonunuzu korumak istiyorsunuz. Bir an telefon kılıfların icad edilmediğini düşünün. Telefonunuz elinizden düştüğünü veya tehlikeli durumlarda telefonunuz ekranına veya dış tarafına bir problem geleceğini düşünüyor olmanız gerekiyor. İşte zaten fikir üretmek bir böyle bir şey, problemi öncelikle tespit etmeniz gerekir. Mobil cihazlar uygulama geliştirmek için olması gereken kısımları tekrardan hatırlatmak için yazıyorum: telefonun beklemeyen yere düşmelerde telefona zarar gelebileceği durumudur. Bence birçok kişiyi buraya kadar problemi tespit edebiliyor ama bundan sonra işin biraz daha çetrefilli ve uğraştırıcı kısmını atlayıp, direk ürüne geçiyoruz. Halbuki burada dikkat edilmesi ve sorulması gereken birkaç soru daha var. Problemi tespit ettik eeee sonra ? Aslında basitçe şu, tespit ettiğiniz problem sadece sizin probleminiz mi yoksa bir kesim/grup/topluluğun problemi mi ? Bu soruya aradığınız cevap şu olmalıdır, evet belli bir kesimin problemi ve insanlar bu problemleri yaşamaktadır. Yani özetle fikri bulduk ve fikrin diğer topluluk zümrelerde aynı problem olup olmadığını tespit ettik. Nasıl tespit edeceğiniz konusunda aklınızda soru işareti varsa, bize yazabilirsiniz. En basit yöntem olarak problemlerinizi sorunuz. Burada yine dikkatli olun, sorduğunu kişi ürününüzü kullanacak kişiye sorununuz, akrabanıza veya arkadaşınıza değil. Fikir henüz ürün aşamasına gelmeden önce diğer fikir bulma yöntemlerine geçelim.

Unutmayın ios veya android mobil applikasyon geliştirme sabır ve kararlılık gerektirir.


Başkasının Problemini Çözmek

Mobil applikasyon geliştirme yöntemlerinden bir tanesi de, başkasının problemini çözmektir. Genellikle bu bulunduğunuz sektör, arkadaş, eş dost sohbetlerde geçen konularda ortaya çıkmaktadır. Tabi sadece illa fiziksel olarak değil, televizyonda gördüğümüz, ya da herhangi bir yerde keşke şu da olsa denilen şeylerdir aslında bunlar. Yani, ne demek bunlar ? Aslında şöyle bakabilirsiniz, arkadaşınız size : derse gelemediği için notlarının olmadığını ve ders notlarına ihtiyacı olduğunu söylebilir, aklınızda şimşeklerin çakıyor olması gerekiyor. Sizin tuttuğunuz notlar arkadaşınız problemi çözebilir ve sizde kazanabilirsiniz.

Not: arkadaşınıza notları satın demiyoruz 🙂 başkasının ihtiyacını karşıladığınız zaman kazanırsınız. Örnekleri basit tutarak temellendirmeye çalışıyoruz. Aslında bu konuda tüm ticari işletmelerde kullanıcıların problemini çözüyor. Sokaktaki bakkal bile sizin ihtiyacınızı iyi saptamış ve sizin ihtiyacınızı karşılayacaklar bir işletme açmış. Bakkal da açın demiyorum, vizyonunuzu daha genişletelim.
Yani, bakkal gibi düşünün çevrenizi gözetleyin, hangi ihtiyaçları olduğunu araştırın veya onlara problemlerini sorun, zaten sormasanız bile onlar sizlere problemini söyleyecektir. Ne yani millettin dertlerini mi dinleyeceğim diyor olabilirimsiniz; cevabımız evet onların dertlerini dinleyeceksiniz zaten mevzuda o değil mi dert dinleyip, uygulama geliştirmek için öncelikle insanların ihtiyaçlarını çözmek gerekir. Şimdi bu bağlamda, her şey dert mi problem mi diyor olabilirsiniz ? Bu yüzden direk olarak sizlere, Instegram bir ihtiyaç mıydı diye sormak isterim. Kesinlikle evet ! Neden mi?

Kısaca açıklamak istiyorum, sosyal medya yaygın olmadan önce, herkesin evinde bir televizyon vardı ve sahnede olan kişiler belliydi, yani ekranda olacak kişilerin sayısı hem azdı hem de çok değişmiyordu. Eee yani? Instegram insanlara kendi sahnesini yaratmasına izin verdi, yani sosyal medyayı biraz incelerseniz, bazı kişiler belirli alanlarda popüler olmuş ve kendi kitlesini yaratmıştır, misal olarak yemek yapan bir ev hanımı mükemmel görünümlü bir yemek yapımını paylaşarak, kendi sahnesini oluşturmuş. İyi yaptığı yemeği paylaşmak için bir fırsat görmüştür, örnekleri; spor salonları, lüks araçlar, gezginler …. şeklinde çoğaltabiliriz. Nerenden geldik bu konuya ? Instegram insanların kendi sahnesini yaratma fırsatı verdiği için onların içindeki paylaşma duygusuna bir çözüm getirmiştir. Umarım bu daha net olmuştur. Uygulama geliştirmek için konu bu açıdan bakmanız gerekmektedir.

Cep telefonu uygulama geliştirmek için etrafına bakmanız sizlere farklı bakış açıları sağlayacaktır.

Mobil Uygulama Fikrini Doğrulmak

Mobil uygulamalar için fikir doğrulamayı şu şekilde düşünebilirsiniz. Ortaya bir sav / teori attınız. Misal olarak, kendi probleminizde yola çıkarak veya başkasında tespit ettiğiniz probleme istinaden; gerçekten insanları bu problemi / ihtiyacı var mı araştırma yapmadanız gerekmektedir. Burada, lütfen fikrinizin çalışacağınız vs düşünmeyin, siz insanlara ihtiyaçlarını sorunuz. Onların cevaplarını dinleyin, ikinci adımda başka soru da sormanız gerekecek onu bir sonraki kısımda yazacağım. Bu kısımda yapmaya çalıştığımız şey, fikrinizin gerçekten bir ihtiyaç mı yoksa kendi dünyanızda gördüğünüz bir problem mi olduğunu ayırt etmeniz çok önemi. Genellikle bu fikirler geldiğinden bir anda hızlı aksiyon olup yola koyulmak isteyenler olabilir, sabırlı ve planlı davranırsanız her türlü kazanacaksınız. Zamanınızı daha doğru şeylere harcamak için plan yapmanız çok daha efektiftir.

Fikrim Maddi Açıdan Değerli mi?

Bu kısımda size, fikrinizin ( mobil yazılım ) gerçekten size maddi kazanç getirecek mi yoksa sadece bir hype mi olduğuna karar vereceksiniz. Konuda önce sizlere 3 kısa tanımdan bahsedeceğim.

 • Değer: müşterinin ürün için vereceği maksimum para
 • Maliyet:bir ürünün müşteriye ulaştırmak harcana parasal efor
 • Ücret: Müşterinin fikre vereceği parasal değer.

Yeri gelmişken, fiyatlandırma algıdan başka bir şey değildir, yeter ki algıyı yükseltiniz. Şimdi kısaca matematik hesabı ve bu kısımdan ne anlamamız lazım ona geçelim.
Mobil cihaz için fikrinizi buldunuz, ürün aşamasına geçmeden önce ne kadar kar edeceksiniz ne kadar maliyetiniz olacak bunu netleştirmeniz gerekmektedir. İşte bu yüzden bu kısmı açıklıyorum.
Eğer ürün satılacaksa, müşterinin ürüne verdiği değerin, fiyattan büyük olmalıdır. Yani müşterinin algısındaki değer öyle bir değer olmalı ki burada uygulamanın sahibine büyük işler düşüyor, bu yüzden müşteriye sunduğunuz değerin parasal karşılığının, sizlerin fiyat beklentisinden daha büyük olmalıdır. Konuyla alakalı olduğu için hemen eğer kullanıcıların bir yazılım hizmet için mobil uygulamayı kullanarak 1 saatte yaptığı işi 15 dk yaptırabiliyorsan, işte size mükemmel bir uygulama fikri diyebiliriz.
Uygulamanın kullanıcılar gözünde değeri yüksek olmalı ki, hem onu satabilme hem de kar marjınız yüksek olsun. Genellikle bu kısımda birçok mobil yazılım hizmeti sunan veya fikir üreten kişiler tıkanabiliyor. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Mobil Uygulama Hayata Geçirme

Fikrinizin yeşermesi ve dikkat edilmesi gereken kısımları özetledim, bu konuyla ilgili daha detaylı bölüm bölüm anlatımları ilerleyen dönemde gelecektir. Son tahlilide fikrinizin insanlara belirli bir ücret karşılığında alabileceği bir uygulama olduğunu, fikrinizin gerçekten bir ihtiyacı ve problemi çözdüğünü Uygulamanın muhattaplarının ise belirli bir grup zümre olduğunu varsayarak başlıyoruz. Yavaş yavaş uygulama yapımına geçelim. Bu kısımda, geliştirici veya ihtiyaç sahibi farketmeksizin yapmanız gereken bazı işler var. İhtiyaç analizi, yani bu uygulama ne yapacak, hangi ekranlara ve fonksiyonlara sahip olacak. Bunları belirlemeden, uygulamaya başlamakta hem geliştirici hem kullanıcı açısından büyük riskler vardır. Kısaca bahsetmek isterim.


Uygulama Sahibi Açısından Riskler:

 • Projenin uzaması
 • Maliyetlerin artması
 • “Ben aslında bunu demek istemiştim” ifadelerin kullanılmasına bağlı memnuniyetsizliğin artması

Geliştirici tarafında:

 • Taleplerin netleşmemesine bağlı olarak projenin bitmemesi
 • Motivasyon düşmesi
 • Yapılamayacak işlerin ortaya çıkması


Bunlar en temeldeki karşılaşılacak problemlerdir. Proje dosyası olmadan, mobil cihaz için uygulama yapmaya çalışan kişilerle kesinlikle çalışmayınız. Aksi taktirde de yukarıdaki gibi her iki tarafı hayal kırıklığına uğratabilir. İhtiyaçların belirlenmesi konusunda desteğe ihtiyacınız olursa, bizlere ulaşabilirsiniz. İhtiyaçları 2 aşamada değerlendirecek olursak ve bunları aşağıda açıklıyor olacağız.

Tasarımsal Gereksimler

Bir uygulamaya başlamadan önce, uygulamanın nasıl görüneceği bilmek birçok şeyi gözümüzde canlandırmaktan ileriye taşımaktadır. Çünkü kanlı canlı, ürününüz tasarımsal olarak ortada çıkmaktadır. Bu şekilde proje başlangıcında, projenin nereden nereye geleceğini yazıyor ve çiziyor olmanız gereklidir. Öncelikle, talep sahibi nasıl bir ürün istediği, detaylandırmalıdır. Böylece ihtiyaç netleştirilmeye çalışılmalıdır, burada kaçırılmaması gereken önemli bir nokta var. Talep sahibi kaçırdığını nokta olabilir veya bilmeyebilir, geliştirici ve tasarımcıların bunu önceden görüp belirtmeleri gerekir, aksi durumda ne olduğu belli olmayan bir projeye başlamış olursunuz. Yani ileride çıkacak problemlere gebe bir ortam oluşturmuş olursunuz. Çizim için en basit olarak, A4 kağıdını 8’e katlayıp. Aklınızdaki şablonunu çıkartabilirsiniz. Bu uygulama ihtiyacı analiz etmek için mükemmel bir çalışma olmaktadır.

Fonksiyonel Gereksimler

Fonksiyel gereksimler aslında en önemli kısımlardan bir tanedir. Çünkü ürününüz temelde ne iş yapacağını net olarak söylüyor olmanız gerekmektedir. Burada fonksiyonel ihtiyaçlar ne olmalıdır ve nasıl yazılmalıdır kısmına girmeyeceğiz ama sizlere ihtiyacınızı temel olarak yazıyor olmanız gereklidir. Hemen hızlıca bundan önceki yapılan bir uygulama ait fonksiyonel gereksimi buraya yazmak isteriz. “
Uygulama 1 geçmişe dönük verileri saklaması ve gerektiğinde o veriler ulaşması gerekir. “

Talep sahibi, ihtiyaçlarını en az bu çözünürlükte yazması gerekir. Geliştiricinin bu ihtiyaca yönelik doğru soruların sorulması gereklidir. Aksi durumda, hangi verimin ne kadar büyük olduğunu ve nerede tutulmasını gerektiğini ve veriye ulaşımın nasıl olduğunu anlamlandıramayabilir. Böylece ilerleyen dönemle teknik olarak veririnin saklanması ve ulaşılması konusunda ciddi problemler yaşanabilmektedir.
İhtiyaç analizinin doğru yapılamaması, bu konuda en çok görülen problemlerden bir tanesidir. Geliştirici, talep sahibinin bu konuda dikkatli olması gereklidir. Eğer ihtiyacı nasıl analiz edeceğini bilmiyorsanız, istenilen özellikle için nasıl yapılacağının sorunu kendinize sormanız gereklidir. Eğer proje beklediğinizden büyük ve detaylı çalışmaya ihtiyacınız varsa bizlere ulaşabilirsiniz. Özet olarak fonksiyonel ihtiyaç analizi bir uygulamaya başlamadan önce yapılması gereken en kritik işlerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz.

Profesyonel mobil uygulama yaptımak için bize ulaşabilirsiniz.

Gelişticisiniz ve projelere destek olmak istiyorsanı bize ulaşabilirsiniz.


Mobil Uygulama Yapım Aşaması

Mobile uygulama ihtiyaç analizi yapıldıktan sonra artık yapım aşamasına geçilebilir, kodun temiz ve yeniden kullanabilir ve blok mantığıyla yazılması çok önemlidir. Yapılan bu anlaşma geliştirici ve talep sahibiyle olan uzun süre devam edecek bir anlaşma olmaktadır. Bu yüzden, ilerleyen dönemde ihtiyaçlarınıza cevap verecek , mubattap bulacağınız kişilerin olması önemli, sadece bunlar değil aynı zamanda uygulama da yaptırdığınız herhangi geliştirme talepleri için yine aynı kişiye gidiyor olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla tek iş olarak kesinlikle düşünülmemelidir, aksi durumda talep sahibi ürünü küçük geliştirmeler için yeni geliştiriciler aramak zorunda kalabilir ve yazılan kodlar ( büyük ihtimalle) yeni geliştirici tarafından anlaşılmazsa, maalesef mobil uygulamanızı yeniden geliştirmeniz gerekmektedir. Daha fazla teknik detaya girmeden karşılayabileceğiniz problemleri ve fırsatları yazmaya çalıştım.

Mobil Uygulama Geliştirme Hizmetlerimiz

Android mobil uygulama geliştirmek veya ios mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız, öncelikle yukarıdaki adımları sırayla uygulamanız sizler için çok yararlı olacaktır. Farklı işletim sistemleri için Mobil Uygulama hizmetleri konusunda desteğe ihtiyacınız olursa, mobil uygulamalarınızı profesyonel olarak geliştirebiliriz. Bu konuda ihtiyacınız olan sadece bizimle iletişime geçmektir, eğer android yazılım geliştirme ve ios özelinde yazılım uzmanıysanız, projelerimize katılabilirsiniz.

Mobil Uygulamalar Hangi Programla Yapılır ?

Mobil uygulamalar için birçok farklı programlar kullanılmaktadır. Kullanılan en çok kullanılan programlar; Android Studio, Visual Studio ( xamarin ) , Cordova , Appcelator Titanium, QT , Eclipse, İntellij İdea gibi programlar en yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hangi programı kullanacağınıza dair soru işaret varsa, her bir programın sitesine gidip, özelliklerini inceleyerek sizler için doğru programı seçebilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda makalemizde sizlere mobil uygulama geliştirme konusunda detaylı bilgiler aktardık, bu konuyla ilgili olduğunu düşündüğümüz konuları aşağıda bırakıyoruz. İlgili konulara daha fazla bilgi almak için okuyabilirsiniz.

Mobil uygulama nasıl geliştirilir ?

2 thoughts on “Mobil Uygulama Geliştirme [ Fikirden Uygulamaya ]”

 1. Pingback: Mobil uygulama nasıl geliştirilir ? | Bisimetri

 2. Pingback: Mobil uygulama nasıl geliştirilir ? | Bisimetri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.