Mobil uygulama nasıl geliştirilir ?

Öncelikle sizlere bu makalemizde fikir bazından mobil uygulama nasıl geliştirilir soruna cevap vereceğiz. Aynı zamanda bu kısımda sizlere mobil uygulama geliştirirken yaşadığınız veya aklınıza gelen diğer sorular da cevap veriyor olacağız. Hadi hızlıca başlayalım.

 • Problemleri ve ihtiyaçları düşünün.
 • Hepsini bir kağıda yazın.
 • Bunların hepsini araştırın
 • Problemleri Tasdik edin
 • Uygulama görsellerini hazırlayın
 • Uygulamanın ihtiyaçlarını hazırlayın
 • Uygulama mimarisini oluşturun
 • Süreci bir süre sonra tekrar gözden geçirin
 • Uygulama yapmaya başlayın
 • Öncelikle ana hatlarını oluşturun
 • Görsel tasarımını kodlayın
 • Fonksiyonel tasarımı kodlayın
 • Uygulamayı farklı cihazlarda Test edin
 • Sonuçları değerlendirip uygulamayı güncelleyin

Yukarıda sizlere kısaca mobil uygulamayı nasıl geliştirebilirsiniz onu özetledim. Bunun yanında geliştirme sırasında öncesinde ve sonrasında farklı sorular çıkabilir, bu yüzden şimdi onları sizlere anlatıp bilgilendireceğiz.
Bunun yanında eğer konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz mobil uygulama geliştirme makalemize göz atabilirsiniz.

Problemi Ve İhtiyaçları Düşünün

Her ürün ve hizmetin mutlaka çözdüğü bir problem olduğu veya ihtiyaca yönelik olduğunu unutmayın. Dolayısıyla çevrenizdeki veya kendi ihtiyaçlarınızdan yola çıkarak beyin fırtınasıyla problemleri ve ihtiyaçları bir kenara yazın ve bu ihtiyaçlar üzerinden giderek hangi problem/ihtiyacın ne kadar önemli olduğu ve insanların bu ihtiyaç için ne kadar para verecekleri tespit edin. Eminim aklınızda bu ihtiyaçlar içerisinde favorinizi çıkartacaksınız, kendinize zaman tanıyın.

Problemleri Tasdik Edin

Düşündüğünüz ihtiyaç veya çözümünüz her neyse mutlaka hitap ettiği hedef kitle vardır. Hedef kitlesiz yola çıkmanız, pusulasız gemiye benzer, nereye gideceğinizi şaşırırsınız, o yüzden temelde yapılması gereken, problemlerinizin gerçekten bir problem olduğunuzu, ihtiyacını karşıladığınız grup ve kişilerle konuşup, gerçekten bir ihtiyaç olup olmadığını öğrenenin. Onlardan fikrinizle ilgili geri bildirim alın ! Kim bilir onlar daha kolay bir çözüm bulmuş olabilir.

Uygulama Görsellerini Hazırlayın

Mobil uygulamaya başlamadan önce, nasıl bir ürün bekliyorsunuz. Ürün bitiminde ne bekliyorsunuz netleştirmek gerekir. O yüzden, uygulamaya ait görselleriniz hazırlanması elzemdir. Görseller hazırlandıktan sonra, uygulama ihtiyaçlarını yazınız, böylece görseller fonksiyonel anlamda ifade etmiş olursunuz. Hem de yazılım yapılmadan önce yapmanız gereken kod parçacığı belirlenmeye başlar. Fonksiyonlar netleştikçe uygulamanın mimarisi nasıl olacağını planlayabilirsiniz. Böylece büyük resimde işiniz çok daha kolaylaşacaktır.

Süreci Kontrol Etmek

Sistemi valide etmekte diyebiliriz, yani bundan önce yaptıklarınızda bir hata var mı ? Tekrardan süreci uçtan uca kontrol etmeniz gerekebilir. Bu da bir adım ötede bekleyen problemlere daha ucuz şekilde çözmenizi sağlar bu bağlamda farklı zaman dilimlerinde çalışmalarınızı kontrol edersiniz, tespitleriniz daha da netleşecektir.

Uygulamayı Yapmaya Başlayın

Tüm süreçler kağıt üzerinden hazır olduktan sonra artık uygulamayı yapmaya başlayabilirsiniz. Uygulamayı ana hatlarıyla oluşturduktan sonra artık süreç çok daha kolay bir şekilde yürütülecektir. Görsel tasarım kodlayın, böylelikle gözünüzün önünde hem ürüne hem de sisteme ait girdiler olacaktır. Ardından fonksiyonel gereksinimler için kod yazmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamayı Test Edin

Genelde kervan yolda düzülür mantığımız olur, uygulamalar genellikle kullanılabilirlik testi tüm çalışmalar bittikten sonra yapılmalıdır. Çünkü hayalinizdeki uygulama sizin için gerçekten kullanımı kolay olmasına rağmen başkaları için kullanımı kolay olmayabilir. Kullanılabilirlik testi, projenin görünmeyen gizli kahramanı olduğunu söyleyebiliriz.

Uygulamanın responsible yani her cihaza uyumlu olması önemli, uygulama markete çıkmadan önce mutlaka yapılması gerekir. Tüm bu sonuçları değerlendirerek uygulamanızı gözden geçirin, böylece hata ettiğiniz yerleri çok daha kolayca görebilirsiniz.

Mobil uygulama İçin hangi programlama dili?

Bilindiği üzere Türkiye’de yaygın olarak kullanılan android ve ios işletim sistemi var. Android uygulamalar için java, kotlin kullanabilirken, IOS mobil uygulamalar için swift programlama dilini kullanabilirsiniz.


Android uygulama geliştirmek İçin hangi dil?

Android Mobil uygulamalar geliştirmek için karşımızda birçok programlama dili bulunmaktadır. Sadece android işletim sisteminde çalışacak bazı diller ise, java kotlin, dart olarak düşünebiliriz.

Yeni bir uygulama nasıl yapılır?

Bir uygulama geliştirmek için öncelikle ilgili hangi işletme sisteminde uygulama yapacaksanız ona göre uygulama geliştirmeniz gerekmektedir. Teknik olarak bir uygulama nasıl yapılacağını mobil uygulama geliştirmek makalemize bakabilirsiniz.

1 thought on “Mobil uygulama nasıl geliştirilir ?”

 1. Pingback: Mobil Uygulama Geliştirme [ Fikirden Uygulamaya ] | Bisimetri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.