Saha Betonu Nedir ve Dökümü 2021

Günümüzde yapı ve zemin çözümlerinin son derece geniş kapsamlı bir alana tekabül etmesi sektör içerisinde kesin ve kalıcı nitelikte çalışmaların yapılabilmesine zemin hazırlamıştır. Bu tarz modern yaklaşımlardan olan saha betonu, 5 farklı aşamada kolaylıkla uygulanabilen ve vadettikleriyle oldukça dikkat çeken zemin çözümüdür.

  • Ön Hazırlıkların Yapılması ve uygulama başlangıcı ( saha betonu anolama )
  • Beton Dökümü İşleminin Uygulanması
  • Yüzey Sertleştirilmesi
  • Kür İşleminin Uygulanması
  • Derz Dolgusunun Yapılarak Kesim Uygulamasının Gerçekleştirilmesi

Olmak üzere toplamda 5 farklı aşamada kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Uygulama kapsamında ön hazırlık evresinde temel olarak zeminin ihtiyaç duyduğu nitelikler belirlenir ve saha çalışmaları yapılarak özgün çözümler üretilir. Aynı zamanda saha betonu döküm uygulaması zemin üzerinde yapılan ara planlamaları da içerir. Baskı beton, çalışma planları ve malzemeler, zemin etüdü gibi temel durumlar da uygulama kapsamında başvurulan ara yöntemlerdir.  

Ücretsiz Teklif Al

Sizler için online teklifi aktif hale getirdik, tek tuşla teklif al.


Bisimetri – Ankara ( İnternete Özel %10 İndirim )

Ankarada saha betonu dökümü hizmeti vermektedir.

Saha Betonu Nedir?

Saha betonu, en genel anlamıyla uygulama sürecinin başladığı ilk âna tekabül eden hazır ve yeni beton anlamına gelmektedir. Çoğunlukla uygulama aşamasına geçmeden önce saha betonu son derece büyük mikserler aracılığıyla uygulamanın gerçekleşeceği saha bölgesine getirilir ve kullanılmaya hazır hale dönüştürülür. Zemin kaplama çözümlerinden olan saha betonu uygulaması, proje kapsamında tercih edilen beton türüne göre farklı kalitelerdedir.

Saha Betonu Ne Demek?

Kullanım kolaylığı ve uygulanabilirlik bakımından da son derece işlevsel bir mahiyete sahip olan saha betonu; uzun ömürlü, güçlü, yüklere ve ağırlıklara karşı dirençli özellikleriyle dikkat çekmektedir. Özellikle otopark, kampüs, havaalanı gibi geniş yüzeylere ev sahipliği yapan zemin bölgeleri için oldukça komplike bir çözüm önerisi vadeden bu uygulama, yüzey kapsamında pürüzsüzlük elde edilmesini de sağlar.

Saha Beton Nerelerde Uygulanır?

Saha betonu döküm uygulaması çoğunlukla yüzey genişliği bakımından genişlik içeren bölgelerde uygulanır. Aynı zamanda beton ve zemin açısından güçlü bir altyapının zorunlulukla gerektiği bazı alanlarda da uygulama günümüzde yaygın olarak tercih edilir. İhtiyaç duyulan hemen her zemin için kesin bir çözüm önerisi olan bu beton döküm uygulaması farklı bölgelerde farklı ihtiyaçları karşılamak için kullanılabilir.

Günümüzde en çok tercih edilen kaplama çözümlerinde olan ve zemin üzerine beton dökümü konusunda oldukça komplike avantajlar vadeden saha betonu uygulama çalışmalarının gerçekleştirildiği alanlar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

  • Otopark betonu
  • Endüstriyel zemin çözümleri ve saha zeminleri
  • Depolar ve kalın zemin gerektiren her türden yollar  
  • Hastane, kampüs gibi yoğun zemin kullanımı gerektiren alanlar

Gibi kullanım alanlarının zemin bölgelerinde beton döküm çözümü olarak saha betonu uygulamaları tercih edilir. Bu bölgelerin yanı sıra saha beton uygulamaları aynı zamanda farklı talepler için farklı alanlarda da kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Saha Betonu Nasıl Dökülür?

Saha beton döküm uygulamaları zeminin yüzey bölgesinde yapılan ön hazırlık çalışmalarından sonra gerçekleşir. Ön hazırlık çalışmaları kapsamında zemin ve yüzey en efektif şekilde temizlenir; kir, çöp, toz ya da benzeri etkenlerden arındırılarak saha döküm işleminin gerçekleştirilebilmesine uygun hale getirilir. Yüzey temizlik çalışmalarından sonra kroki ve planlamalar yapılır. Bu süreç içerisinde beton kalitesi ve beton mahiyeti de en efektif şekilde belirlenir. Beton döküm işlemi ise çelik kalıplar şeklinde olan anolar yardımıyla ayrılan bölümlere gerçekleşir. Burada beton dökümü işleminde yüksek düzeyde hassasiyet gösterilmesi ve beton kalitesinin muhafaza edilmesi gerekir.  

Saha Betonu Kaç Cm Olmalı?

Beton dökümü işleminde son aşamaya gelindiğinde ise baskı betonu uygulamaları gerçekleştirilir ve derz sorunları giderilir. Derz işlemleri betonun kalınlığına göre farklılık gösterebileceği gibi derz kalınlığı çoğunlukla 2-3 cm uzunluğunda olmalıdır. Epoksi zemin uygulamalarından farklı olarak saha beton döküm uygulamalarında zemin ve beton arasındaki yükseklik farkı 20-35 cm aralığında temel kalınlığının ise 10-15 cm aralığında olması gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.