Şap Atma Fiyatları 2023

Şap betonu özellikle inşaatlarda zeminde kullanılan ve günümüzde gelişen teknoloji ile daha hızlı ve pratik bir şekilde uygulanan bir beton çalışmasıdır. Bu çalışma kendinden sonraki işler için çok önemlidir, çünkü zemin için hem izolasyon hem de görsellik sağlar. Makalemizin diğer kısımlarında tanım, fiyatları ve nasıl yapıldığına dair bilgiler bulacaksınız. Bisimetri aracılığıyla hadi Başlayalım !

Şap Betonu Nedir(Ne demek)?

Şap Betonu zemin yüzeylerin sağlamlığını arttırmak ve düzeltme işlemini yapmak amacıyla yapılan bir özel karışımla elde edilen özel bir beton çeşididir diyebiliriz.

Şap Atma Metrekare Fiyatı 2023 (Makinalı Şap M2 Fiyatı) ?

Şap Betonu İş BirimiFiyatlar
Sadece Malzeme20 TL / m2 ( Kesin fiyat için teklif alınız )
Sadece İşçilik (0- 400 m2 arasında) ( 5-7 cm arası kalınlık)6000 TL / paket ( Kesin fiyat için teklif alınız )
Sadece İşçilik (400 m2 daha fazlası ) ( 5-7 cm arası kalınlık)6000 TL / m2 ( Kesin fiyat için teklif alınız )
Şap Betonu İşçilik ve Malzemeli ( Yerinde plan yapılmalıdır )Minumum 40 TL / m2 ( Kesin fiyat için teklif alınız )
şap atma fiyatları

Bu hesaplama 1 metre küp bazında hesaplanmıştır. Aşağıdaki şap betonu karışım oranları ihtiyaca göre değişebilir.(Dojazı arttırıldıkça, kullanılan çimento miktarı attırılır, dolasıyla şap birim fiyat artar) 5 TL /m2 fiyatıyla şap atılabilir. 5 TL ile 1 m2 şap maliyeti hesaplayalım. 1 metre küp hacimle 0.05 metre (5 cm) metre kalınlıkla, 20 metre karelik bir alana şap dökülebilir. Özetle : 1 m2 Şap Maaliyeti (işçilik hariç) = 11 TL TL’dir. Not: Bu birim fiyat Türkiye’nin her yerinde değişkenlik gösterebilir.

Şap Betonu Neden Dökülür ?

Şap betonu inşaat için vazgeçilmezdir çünkü ; görselliği ve yüzeyin düzgün olmasınını sağlamakla beraber, dökülen şap betonu yüzeyin eğimini sağlamak amacıyla yapılır.

Şap Betonu Kullanım alanları Nelerdir?

İnşaat halindeki bina, daireler, dükkan ve mesken zeminlerine, çoğunlukla yer yüzeylerine şap atılır.

Şap Betonu Nasıl Atılır ?

Öncelikle atılacak yer düzeyinin temiz olması gerekmektedir, ardından istediğiniz yüzeyin yapışması için sulanır. Atılan zeminin düzgünlüğünü sağlamak için lazer terazi ile kotlama yapılır. Uygulamanın tamamlanması için şap makinesının kazanına kum, çimento , suyun belli oranda karıştırılması(şap malzemeleri) ile böylece şap harcı nasıl hazırlanır görebilir ve gerekliyse müdahale edebiliriz, sonrasında şap uygulaması yapılacağı yere, pompalı makina sistemi ile harç aktarılır. Terazili mastar ile ano çekilerek uygulamanın bitirilmesi belirli bir süre sonra perdah makinası yüzeyin parlatılması, sıkıştırılması ve sertleşmesi yapılarak yüzeyin daha uzun ömürlü olması sağlanır ve kurumaya bırakılır.

1 m2 şapa ne kadar kum gider ?

Şap harcı için 1 metre küp 03 kum, 125 kilo çimento , yaklaşık 30 litre su makinanın kazanındaki karşılımla 5 cm kalınlığın 20m2 yer yüzeyine şap atılabilir. Yerin kalınlığı (şap kalınlığı) göre şap yapılacak yüzey azalır. Bu hesaptan 1 m2 şapa ne kadar kum gider hesaplayabiliriz.

Şap Dökümü İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Öncelikle, her işte olduğu gibi işi yapacak kişilerin seçinine özen gösterilmesi gerekir ve o yüzden şap ustası işinde profesyonel ve deneyimli olması gerekmektedir. Aksi takdirde, işin çıktısı beklenilenleri karşılayamaz, para ve zaman boşa gider. İkinci önemli nokta ise; kumdur. Kumun yıkanmış, temiz, elenmiş, 03 kum olmalıdır, kaliteden verdiğiniz her bir ödün yüzeyin kalitesinden ödün vermenize yol açar.

Şap MalzemeleriMastar : Kalınlığı ve genişliği 8 cm olan (yalnız bu rakam mastar kalitesine göre değişir) aleminyumdan yapılan 1.5 , 2 , 2.5 uzunluklarında olan ortasında su terazisi bulunan şap ortamında kullanılan araçtır. Satınalmak için tıklayınız.

Perdah Makinası : Silidir sapın yardımıyla sağlamlığı ve parlaklığı sağlar bununla beraber sıkıştırarak şapın uzun ömürlü olmasını sağlar.

Lazer Terazi: Kotlama işlemi için lazerin düzgün bir şekilde yansıma yapması için kullanılır böylece eğim ve zemin yüzeyi daha düzgün ölçülerek şapın yüzeyi düzlenir. Çünkü bu işlem , su terazisinin yerine kullanır hem daha doğru ve pratiktir.

Şap Ustası: Şap dökümü için ekibe ihtiyaç var, en az 1 kişi şap makinasına çimento yapar, bir kişi terazili mastar ile şap betonunu zemine dökerek düzler. En az bir kişi işe helikopter ile şap düzeltme işlemini yaparak işleme son verilir.

Şap Betonu İnşaatta Avantajları?

1-Malzemeden %40a kadar tasarruf sağlanabilir.

2-Seçeneğiniz şap ustası bağlı olarak işinizi hızlı ve pratik yaptırabilirsiniz.

Şap Atma Fiyatları Neye Göre Değişiyor

DeğişiyorHer işin bir minimum bedeli vardır, bu bedelin altına düşülmesi durumda ya kaliteden ya da zamanda ödün vermek anlamına geliyor. Dolayısıyla, piyasadan şap atma m2 fiyatı yılı için toplarken kalite ile zaman çizgisinden ödün vermemeye dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi durumda, kaliteden ödün vererek yaptırdığınız iş, sadece zamanınıza değil aynı zamanda maddi kayba yol açabilir. Yani, işiniz tekrardan yaptırmak zorunda kalabilirsiniz !

Dolayısıyla, şap atma fiyatları işin kalitesine göre artar.

Şap Dökme Fiyatlarımız İllere Göre

GöreGenelde Ankara ilinde hizmet veriyoruz, dolayısıyla fiyatlarımız için Ankara ili baz alınacaktır. Eğer şehir dışından bizlere ulaşırsanız fiyatımız değişiklik gösterebilir.

Şap Ustası SeçimiÖncelikle bu sürecin sancılı olduğu belirtmeliyiz, yalnız aşağıda verdiğim pratik yollarla, şapçı seçimizi çok daha kolay yapabilirsiniz.

Planlamaİşinize talip olan ustaya öncelikle planını sorun, işin ne zaman yapacağını ne zaman bitireceğini, ne kadarlık bir yer yapacağını öğrenin. Şap ustasından mutlaka bir plan isteyiniz, bizim plan çizelgemiz için tıklayınız.

Şap Pozu – Birim Fiyat

İnşaatlarda yaptırmak istediğiniz her bir kalem iş bir ifade kullanılırı, buna poz denmektedir. Eğer şap…

Read More

Şap Betonu Nedir 2023

Şap betonu, inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan bir zemin malzemedir. Bu malzeme, beton yapıların temelinde oluşabilecek…

Read More

Beton Şap Ustası Ankara

Kendinizi ve evinizi güvende hissetmek için profesyonel şap uygulaması Şap, beton zeminlerin en önemli iş…

Read More

Helikopterli Şap Nedir 2023

İnşaatlarda genellikle zeminler tabanlar kaba işçlikten sonra düzelmesi gerekmektedir. Bu durumda, beton zeminleri düzeltebilmeniz için…

Read More

Similar Posts

13 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir