Kırmadan Evde Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Su kaçakları bildiğini gibi birçok evin, işletmenin problemidir. Malesef önlem alınmadığı takdirde bu su tesisat kaçağı ev , banyo, bina , duvar gibi alanlara ciddi zarar verebilmektedir. Üstelik aynı zamanda maddi dekorasyon ürünlerinde kayıplar yaşanmaktadır. Bu yüzden bu makalemizde sizlere kırmadan evde su kaçağı nasıl tespit edilir anlatmak istiyoruz. Yaşadığınız bu problemi eğer aşamıyorsanız, telefonlarımız 7/24 açıktır. Bu yüzden sizleri öncelikle bu konuda bilgilendirip ardından destek almanız gereken yerde sizlere destek vermek isteriz. Birçok yerde gördüğümüz kötü kokulu ve nahoş görüntüler birçok vatandaşın hem sağlık problemine hem de konforuna etki etmektedir. Problemi sadece kendi yerinizde değil, alt ve yan komşulara da taşımız olabilirsiniz. Bu problemler ve daha fazlasını bitirmek içi bu makalemizde sizlere uçtan uca anlatmaya karar verdik.

Table Of Contents

Su Kaçağı Nedir ?

Su kaçağı evdeki su tesisatında olan beklenmeyen dışarı taşmalar olarak düşünebiliriz. Yani borularda, musluklardan akması gereken su eğer bu sarf ekipmanların dışına çıkarsa, burada artık su kaçağı vardır diyebiliriz. Su kaçağı nasıl bulunur cevabına geçmeden önce sizlere su kaçağının olabileceği muhtemel yerleri göstermek istiyorum. Su tesisat kaçağı aşağıdaki alanlarda fazlaca olmaktadır.

 • Evdeki su kaçağı
 • Binada su kaçağı
 • Duvardaki su kaçağı
 • Banyoda su kaçağı
 • Fayans altında su kaçağı
 • Tuvalet Su kaçağı

Eğer su sızıntısı tespiti varsa, ilk bu yukarıdaki alanlardan başlanmalıdır. Ardından detaylıca bu alanlara yoğunlaşarak, kaçağın nerede olduğuna göre tespit edilebilir.

Su Kaçağını Nasıl Bulurum ?

Eğer su tesisatında bir kaçaktan şüphe ediyorsanız, su kaçağını nasıl bulurum sorusu sormanız normal, bu yüzden sizlere basitçe elinizde cihaz olmadan, kırmadan su kaçağını nasıl tespit edersiniz göstermeye çalışacağım.

Öncelikle göz ile muayene yaparak evdeki su kaçağını tespit edebilirsiniz. Su tesisat kaçağı bölgesinde, nem, rutubet ve küflenme, boya, sıva, kabarma, dökülme renk değişimi ve yumuşaklık meydana gelmektedir. Eğer mevcut binanız eski ve su tesisat atyapısı yenilenmesi gerekiyorsa, çok fazla vakit geçmeden evinizdeki tesisatı yenilmenizi öneririz. Peki Su kaçağını ev dışında da görebilir miyiz diyorsanız, onuda aşağıdaki maddelerimize bakarak anlayabilirsiniz.

 • Tesisatta su kaçağı şüpheniz var ise öncelikle, sizlere gelen faturaların ne kadar fazla olduğuna bakın. Eğer bir önceki aylara göre daha fazla gelmişse, burada bir sıkıntı olabilir.
 • Alt binada veya kendi binanızda tavanında su damlacıkları varsa, burada su kaçağından bahsedebiliriz.
 • Bununla beraber tavanda duvarda renk değişimi olmaktadır.
 • Damlama ve küflenme eğer bazen oluyorsa veya süreklilik yoksa bu durumda, tuvalet banyo lavobo gibi yerlerden kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Çünkü su buradaki değişime istinaden kaçak olmaktadır.

Evdeki Su Kaçağı Nasıl Bulunur ?

Evdeki su kaçağını nasıl bulunur sorusuna bu kısımda cevap vereceğiz. Bunu ustalarımız kolayce yapmaktadır. Biz öncelikle göz ile tespit edebilirmiyiz onu kontrol ediyoruz. Ardından evinizin duvarına ve kabarmalar veya boya dökülmeleri bir hat veya düzgün olmayan dairesel ve düz bir şekilde görebiliyoruz, zaten bu durumda duvarda önceden bir su sızıntısı veya su kaçağı yok ise kendini belli eder. Diğer bir yöntem ise, evinizde su kaçağı vardır ama su sızıntısı henüz bir olgunluğa ya da tespit edilebilecek noktaya ulaşmamıştır. Eğer ki sizinde aklınızda, evde su kaçağını nasıl tespit edilir veya su faturamda fazlalık görüyorum diyorsanız, öncelikle evinizdeki tüm vanaları kapatmayı ardından, su sayacınızı kontrol etmenizi öneririz. Böylece, eğer ki sizin tespit edemediğiniz su kaçağı var ise, bu tespiti illa siz yapmak zorunda olmayabilirsiniz ayrıca çünkü yan veya alt kata su sızdırabilir. Siz bunun farkına varmaya bilirsiniz, o vakit öncelikle kendinizden başlayarak vanayı kapatın basitçe su kaçak bulma yönteminden yararlanın. 

 • Su sayacınız bakınız o günlük değerli kontrol ediliniz ve değerle su kaçak tespiti yapabilirsiniz. Akşamdan tüm vanaları kapatınız ve sabah sayacınızı okuyunuz, eğer değer aynı ise evdeki tesisatta kaçak bulunmamaktadır. Eğer ki 2 değer birbirinden farklıysa evdeki su kaçağından şüphelenebilirsiniz. .
 • Kombi suyun ise evdeki su kaçağını gösteren diğer bir yardımcımızdır. Eğer kombinin suyu sürekli azalıyorsa, kalorifer tesisatında su kaçağı olma ihtimali yüksektir. Tabi bu durumda kombinizin gerçekten çalıştığıından emin olmalısınız.

Bunlar yapabileceğimiz basit su kaçağı tespit çalışmalarımız. Peki ya üst kattan bir sızıntı su sızıntısı var , ama siz bu kaçak su tespiti yapamıyorsunuz ve su tesisatı kaçak bulma işlemini gerçekleştiremiyor olabilirsiniz. Bu noktada 3 adet evde su kaçağı nasıl bulunur sorusunun iki çözümünüz bulunmaktadır. 

 • Vur Kır Su nerden sızıyor tespit et
 • Vurmadan kırmadan su kaçak tespiti yap ( cihazla su kaçağı bulma yöntemi )
 • Su kaçağı uzmanı işine güven, su kaçağı tespitini kolaylaştır.

Su kaçağı Neden Olur

Su kaçağının birçok sebebi olabilir ama sizlere aşağıda bu su kaçağının temelde neden olduğunu göstermeye çalışacağız. Çünkü bu problem kartopu gibi birçok farklı problem ve soruna yol açabilmektedir. Öncelikle, su tesisatı eğer bir usta tarafından yapılmadıysa veya bunun yapan kişiler işin ehli değilse ciddi bir probleminiz var demektir. Yani öncelikle tesisatın sağlam olması gerekmektedir, ardından tamir konusun 2. sırada gelmektedir. Su kaçağı tespiti Ankara ili için yaptığımız ziyarette, duvarda tesisatta ciddi sıkıntılar tespit etmiştik. Diğer bir neden ise, kendini su tesisatçısı olarak tanıtan ama usta olmayan kişilerin tesisata müdahale etmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer bir neden ise evdeki tesisatın çok eski olmasıdır. Bu durumlarda evde su sızıntısı beklememiz normal olmaktadır.

Sonuç

Bu makalemizde sizlere evdeki su kaçağı tespiti nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Bu konuda daha fazla bilgiye ilgili sayfamıza giderek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.