Taş Ev Yapımı ve Fiyatları 2021

Bu makalemizde sizlere detaylıca taş ev yapımı ve daha fazlası konusunda detaylı bilgiler veriyor olacağım.

Taş ev yapmak, taş evlerin güzel ve estetik görünümlerine hayran kalan insanların ilgilerini çekmeyi başaran konulardan bir tanesidir ve taş evlerin maliyeti diğer ev türlerine oranla biraz daha fazla olduğu için genellikle bu tür evlerin yapımı konusunda bütçe ayırabilecek kişiler, konu ile ilgili derinlemesine bir şekilde bilgi sahibi olmak ve taş ev yapımı nasıldır sorusuna cevap vermeye çalışmaktadır.

Taş evlere genellikle Kuzey Avrupa’da rastlanmakta ve şıklığı bünyesinde barındıran bu evler, aslında dünyanın her yerinden insanların ilgisin çekmeyi başarmaktadır. Bu bağlamda taş evler konusunda birçok insanın detaylı olarak bilgi sahibi olmaya çalıştığını ve bu evlerin özelliklerini, türlerini ve yapım maliyetlerini öğrenmek istediklerini ifade etmek olanaklıdır.

Türkiye’de de özellikle kırsal kesimlerde rastlanılan taş ev, farklı ve özel yapım aşamalarından geçirilerek oluşturulmakta olup bu aşamalar sonrasında ortaya şık, estetik ve sofistike görünümlü evler çıkmaktadır. Bilindiği üzere taş evi, doğal taşlardan üretildiği için dayanıklılık seviyesi oldukça yüksektir ve bu durum, pek çok dış etkenden korunma kapasitesi çok fazla olan evlerin oluşturulmasını olanaklı hale getirmektedir. Taş evlerin yapımı aşamasına geçmeden önce taş evlerin hangi tiplere sahip olduğunu belirtmek faydalı olacaktır. 

Taş Ev Yapımı Ve Fiyatları 2021

Taş Ev Tipleri

Taş ev yapımı konusu, hangi tür taş evlerin bulunduğunu bilmeyi zorunlu kıldığı için taş evlerin türlerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralamanın mümkün olduğu açıktır:

  • Kırma (doğal) taştan evler
  • Kesme taştan evler

Yukarıdaki gibi sıralanabilen iki ana kategori, taş yapılar kapsamında ön plana çıkan iki farklı tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük taş parçalarının çeşitli yöntemler dahilinde yontulması ile oluşturulan doğal taş ev, çeşitli aşamalardan geçirilerek oluşturulmakta ve oturuma hazır hale getirilmektedir. Öte yandan kesme taş evlerin de farklı yöntemler dahilinde üretildiğini ve bu tür taş evlerin endüstriyel bir yapıya sahip olduklarını belirtmekte fayda bulunmaktadır. Hazır taşların bir araya getirilmesinden oluşan kesme taş evlerin, son dönemde endüstriyel alanlarda sıklıkla tercih sebebi olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Taş Ev Özellikleri

Taş evlerin avantajlı bir yapıya sahip olmalarını olanaklı hale getiren pek çok işlevsel özelliği bulunmakta olup bu özellikler, birçok insanın taş evlerin inşası konusuna ilgi duymasını mümkün kılmaktadır. Yığma taş ev başta olmak üzere taş evlerin genel özellikleri, şu şekilde rahatlıkla sıralanabilir:

  • Doğal taşlardan üretildiği için doğaya uyumludur ve ekosisteme herhangi bir zarar vermez.
  • Sağlam taşlardan üretilen bu tarz evler, pek çok dış tehdide karşı evin dayanıklı olmasını sağlar.
  • Doğal taşlar ile üretilen bu tarz evlerde yalıtım çok güçlüdür ve bu durum, evlerin avantajlı olmasını sağlar.
  • Yapısında doğal malzemelerin bulunduğu bu evler, sağlık için herhangi bir olumsuz barındırmağı için normal evlere oranla oldukça avantajlıdır.
  • Doğal taşlardan meydana getirilen taş yapılar, oldukça az endüstriyel yapılar kullanılarak oluşturulur.
  • Kullanılan malzemelerden ötürü bu tür evlerin estetik ve şık bir yapıya sahip olduklarını belirtmek olanaklıdır. Bu nedenle genellikle kırsal alanlarda bulunan bu tür evler, artık şehir hayatının da vazgeçilmez yapılarından bir tanesini oluşturmaktadır.
  • Klasik evlere oranla bakım maliyetleri çok düşük olduğu için bakımı için fazladan masraf çıkmamakta ve bu nedenle rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen özelliklerin tamamı, taştan ev olarak bilinen taş evlerin tercih sebebi olduğunu gözler önüne sermektedir.

Taş Ev Nasıl Yapılır?

Daha önce de bahsedildiği üzere taş evlerin sahip olduğu avantajlar, birçok insanın bu tarz evlere ilgi duymasını ve belirli bir bütçe ayırarak taş bina yapımı konusunda uzmanlardan yardım almasını mümkün kılmaktadır. Peki ama taş evlerin yapım süreci nasıldır ve inşaat süreci nasıl işlemektedir?

Taş evlerin yapımı konusunda ön plana çıkan hususlardan ilki, bu tür evlerin iki farklı kategoride değerlendirebildiği ve hangi model taş evin istendiğine göre yapım aşamalarında farklılıklar ortaya çıkabildiğidir. Doğal taş bağlamında üretilen taş evlerin oldukça doğal ve samimi bir görüntüye sahip olduğunu belirtebiliriz. Aslında kırsal kesimlerde karşımıza çıkan evler, genel olarak doğal taşlardan meydana getirilmiştir ve bu nedenle çok daha sağlıklı bir yapıya sahiptir.

Bunun yanı sıra kesme taş evlerin endüstriyel bir yapıya sahip olduklarını ve hazır taşlardan üretildiğini söylemek olanaklıdır. Kesme taş evlerin hazır taşlardan üretilmesi, bu evlerin hızlı ve kolay bir şekilde oturulacak konuma ulaştığını ifade etmek mümkündür. Her iki model de taştan ev yapımı bağlamında değerlendirebilmekte olup pek çok insan kesme taş evlere rağbet göstermektedir. Kesme taş evlerin pek çok örneğini ülkemizde görmek mümkündür, bu bağlamda çoğunlukla Nevşehir ve Mardin’de bulunan evlerin, bu tür taş evlere örnek olmaktadır.

Taş Ev Fiyatları (Taş Ev Maliyeti) 2021

Taş evlerin yapımı fiyatları, taş evlere ilgi duyan insanların merak ettikleri en önemli konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmakta olup çoğu kimse, bir taş evin tam olarak ne kadara mâl edilebileceğini öğrenmek istemektedir. Aslında bu konu, taş evlerin türlerine göre değişiklik gösterebilmekte olsa da yaklaşık fiyatlar üzerinden insanların bilgi sahibi olabileceklerini belirtmek olanaklıdır.

Aynı zamanda taş ev yapım aşamaları ve işçilik, fiyatların belirlenmesi konusunda oldukça etkili iki husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Taş evlerin yapımında kullanılan taşların nitelikleri de çok önemli olduğu için doğal taşlardan yapılan evlerin maliyetlerinin biraz daha yüksek olduğunu söylemek abartı olmayacaktır.

Kesme taş evlerin, hazır taşlardan üretildiği daha önceden belirtmiş idi. Bu bağlamda taş ev yapan firmalar oldukça önemlidir ve firmalar tarafından oluşturulan kesme taş evlerin profesyonel bir şekilde üretilmesi gerekmektedir. Bu nedenle taş evleri tercih eden kişilerin, hangi firmalar ile iletişim kurduklarına büyük bir özen göstermesi ve profesyonel hizmet almaya çalışmaları gerekmektedir. Hazır taşlardan üretilen evlerin profesyonel firmalar tarafından anahtar teslim şeklinde üretildiğini ve müşterilere sunulduğunu belirtebiliriz.

Taş Ev maliyeti daha fazla bilgi almak için lütfen ilgili makalemize gidebilirsiniz.

Taş Ev Yapımında Kullanılan Taşlar

Bilindiği üzere klasik evlerde olduğu gibi taş evlerde de pek çok farklı kattan oluşan ev modelleri bulunmaktadır. Bu bağlamda tek katlı taş evler bulunduğu gibi birkaç kattan meydana gelen taş evlerin de olduğunu söylemek olanaklıdır. Genellikle insanlar, yaz aylarını ferah ve güzel bir evde geçirmek istedikleri için yazlık ev modellerini araştırmakta olup bu konuda oldukça şık ve samimi taş evlerle karşılaşmaktadır. Taş evlerin katları ve görünüşleri her ne kadar farklı olsa da genel olarak yığma taş ev ve kesme taş evlerin ana kategori olduğunu belirtmek olanaklıdır.

Taş evlerin yapımında ön plana çıkan farklı ve özel taşlar bulunmakta olup bu taşlar, evlerin tiplerini de belirlemektedir. Peki taş ev yapım teknikleri bağlamında ön plana çıkan taşlar nelerdir ve bu taşlar evlerin hangi alanlarında kullanılır?

Taş evlerde kullanılan taşlar genel olarak doğal taşlardan meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra Nevşehir taşı da ön plana çıkmakta ve farklı taş modelleri ile oldukça sağlam evler ortaya çıkmaktadır.

Taş Ev Yapımı İçin Taş Fiyatları

Bilindiği üzere taş ahşap evlerde de kullanılmakta olup bunun yanı sıra taş evlerin genel olarak temelini oluşturmaktadır. Çoğunlukla doğal taşlardan üretilen bu evler, oldukça titiz üretim süreçlerinden geçmektedir. Taş ev yapımında kullanılan taşların fiyatlarında değişiklikler olmakta ve bu değişiklikler, aslında taşın yapısına göre belirlenmektedir.

Taş evlerin yapımında taş duvar kısımların oluşmasını da mümkün kılmakta olup bu sayede duvarların oldukça sağlam bir yapıya kavuşmasını olanaklı hale getirmektedir. Bu bağlamda taş duvar kısmının profesyonel bir şekilde oluşturulmasında çok önemli bir konuma sahiptir.

Taş ev için taş konusu oldukça önemlidir ve bu taşların genel olarak nitelikleri, taşların fiyatlarının belirlenmesini olanaklı hale getirmektedir. Bu nedenle taş evlerin yapımında kullanılan taşların fiyatlandırılması noktasında ilk etapta hangi taşların kullanılacağının belirlenmesi gerekmektedir.

Sonuç

Yukarıda sizlere taş ev yapımı konusunda detaylı bilgiler aktardık, taş ev ile ilgili aklınıza takılan ne olursa bizlere sorabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.