Termal Kamera İle Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir ?

Termal kameralar, savunma sanayi başta olmak üzere birçok sanayide aktif olarak kullanılmaktadır. Bizde size kısaca, su kaçağı tespiti nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağız.Belkide hiç bildiğimiz ısının nasıl kullanıldığı burada öğrenmiş olacaksınız.

Termal Kamera Nedir ?

Termal kamera ısıya duyarlı, ısı farkını tespit edebilen teknolojik bir cihazdır. Bu ısı farkından, bir ortamın veya cismin soğuk mu sıcak mı olduğunu anlayabiliriz. Böylece cismin ısı yönünden tespiti yapabiliriz.

Termal Kamera Su kaçağı Tespiti İçin Nasıl Kullanılır ?

Aslında yukarıda alttığımız üzere ısı farkı birçok şeyi ele vermektedir. Peki ne demek bu, eğer bir noktada ısı yüksekse, orası kırmızı görünmektedir, eğer o kısım soğuksa mavi görünmektedir.

Eğer sıcak bir boruya bakıyorsak, borunun sıcak olduğu hat boyunca ısı düzeyi yani renkler benzer olacaktır. Eğer sıcak olan bir boruda bir kaçak varsa orada soğuk olmaktadır. Yani kırmızı içinde maviyi görebiliriz. Bu da bizi net olarak burada bir kaçağın olduğunu gösterir.

Bu Renkler Nasıl Oluşur ?

Cihazın çalışma prensibi aslında çok basit, biz gözümüzle cisimlerdem yansıyan ışıkları görürken onlarda, cisimlerden yansıyan sıcaklıkları görürler. Bu ısı farkını biz göremeyiz, çünkü yaratılışımızdan bize verilen özelliklerle belirli başlığı şeyleri görebiliriz. İşte bu sıcak ve soğuk ortamı algıyan ve renklendiren bu sistemi biz kızılötesi almaçlarla ile yakalarız. Ve cihazın ekranına yansıtırız.

İlgili Hizmetler

Daha Fazla Bilgi